Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας.
Η άδεια έχει εκδοθεί το 1976.
Σαφώς και δεν έχω καμιά διάθεση να μην λάβω υπ όψιν μου την υπάρχουσα Ο.Α. ούτε έχω σκοπό σε καμία περίπτωση να επιβαρύνω οικονομικά τον ιδιοκτήτη. Το πρόβλημα μου είναι να μην έχω εγώ νομικό πρόβλημα αργότερα αν το υποβάλω στο 4178 με Ο.Α. με το τοπογραφικό της αδείας καθ ότι το δείχνει μέσα στον οικισμό και χωρίς να αναφέρω ότι το οικόπεδο στην πράξη ευρίσκεται εκτός βάσει των νέων μετρήσεων ΕΓΣΑ. Έχει κάποιες παραβάσεις ,π.χ. έχει μετατόπιση κτιρίου αλλά με το 70% και πλέον να πατάει μέσα στο περίγραμμα της αδείας, έχει μπει μέσα στο Δ στην μια πλευρά και έχει και μια αποθήκη.
Το ερώτημα είναι αν θα πρέπει να αναφέρω ότι το οικόπεδο τελικά με τις σημερινές μετρήσεις είναι εκτός του οικισμού, η να το βάλω με Ο.Α. και να μην κάνω καμία αναφορά στην θέση του οικοπέδου. Έχω ενημερώσει τον ιδιοκτήτη και σκέφτομαι να του ζητήσω μια υπεύθυνη δήλωση ότι ενημερώθηκε. Βέβαια αν προκύψει μελλοντικά πρόβλημα σε περίπτωση που χρειαστεί άλλη βεβαίωση π.χ. για να το πουλήσει και πάει άλλος συνάδελφος (μια και εγώ θα είμαι στη σύνταξη, είμαι κοντά), τι κάνουμε τότε?